MANSUR YAVAŞ-HASAN ALTIN
30.12.2013 19:21:49

MANSUR YAVAŞ-HASAN ALTIN
1980 ihtilali öncesinde var olan ve ihtilalle kapatılan partilerin muadilleri ihtilal sonrasında kurulurken rahmetli Turgut Özal halkta karşılığı bulunan birçok ideolojilerin temsilcilerinin de içerisinde yer aldığı geniş yelpazeli bir parti olarak Anavatan Partisini kurmuştu. Özalın bu iktidar olma formülü müspet netice vermiş ve ANAP uzun bir süre siyasi tarihimizde önemli bir yer edinmişti .

ANAP la başlayan merkezde yer alma fikrinin zamanla diğer siyasi partilerde de albenisi olduğu görülmüş, bu nedenle bir ideolojinin partisi olmaktan uzaklaşma konusunda bazı partiler birbirleriyle yarışa girmişlerdir.

Tayyip Erdoğan Milli görüş ideolojisini muhafaza etmesine rağmen bu fikirlerini bu güne kadar iktidar icraatlarına tam olarak yansıtamamıştır.

Milliyetçi düşüncelerini genelde muhafaza etmesine rağmen sn Bahçelinin ve MHP’nin diğer parti yetkilileri milliyetçilerin doktrini denilen dokuz ışıktan ve Turancılık ideallerinden vazgeçtikleri görülmektedir.

CHP ise son yıllarda ideolojilerinden en fazla ödün veren parti olmuştur. Her geçen gün din karşıtlığı söylem ve eylemlerinden uzaklaşmaktadırlar. Geçmişte Meclise Başörtülü girmesi nedeniyle Merve Kavakcı'yı sert bir üslupla azarlayarak meclisten kovan bu zihniyet bugün aynı mecliste dort başörtülü milletvekiline tahammül göstermektedir. CHP de artık halkın nabzına göre şerbet sunma politikaları sunmaya başlamıştır.

Hasan Altının Milli görüş çizgisinde olan bir partiden Milliyetçi çizgideki bir başka siyasi partiye ve Mansur Yavaşın milliyetçi bir partiden Sosyal demokrat bir partiye geçiş yapmaları ve yurt genelinde azda olsa bu tarz siyasi saf değişikliklerinin olması ideolojik taassup pabuçlarının dama atıldığı bir dönemden geçmekte olduğumuzun göstermektedir.

19 Ağustos 1990 tarihinde Etimesgut'ta yapılan ilk mahalli seçimlerde MÇP den Belediye Başkan adayı olan Ziya İnce bu seçimi 21 oyla kaybetmişti.MÇP bir önceki mahalli seçimlerde aldığı 1500 cıvarındakı oyunu bu seçimde 4.300 ler çıvarına çıkararak büyük bir başarı elde etmişti. Bu seçimi kazanma şansları görülen partilerden ANAP ve CHP nın Etimesgut dışından birilerini aday göstermeleri ve DYP’ninde hemşeri gurubu olmayan Trabzonlu birini aday göstermesi MÇP için lehte önemli bir gelişme oluşturmuş buna Etimesgut'ta ikamet eden Ankaralı biri olan Ziya İnce’yı aday gösterme avantajını da ilave eden MÇP bu şekilde olağanüstü bir seçim başarısı elde etmeyi sağlamıştı

MÇ’ nin bu seçimde elde ettiği başarının hikmetini tamamen şahsının aday olmasına bağlıyan Ziya İnce bir sonraki mahalli seçimde DYP den aday olmuş ve aldığı sonuçla da hüsrana uğramıştır.

Benzer bir şekilde Mansur Yavaşı geçen dönem Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösteren MHP bu seçimde yüzde 27 oy alarak önemli bir başarı elde etmişti. Bu başarının sağlanmasında Mansur Yavaşın şahsiyetinin haricinde değişik faktörlerde rol oynamıştı. 2007 yılında yapılan Milletvekili Genel seçimlerinde Melih Gökçek MHP hakkında olumsuz beyanatlarda bulunması nedeniyle önceki seçimlerde Gökçek'e destek veren MHP’lilerin bu seçimde Gökçek’ten desteklerini çekmesi ; seçim öncesindeki yaz mevsiminde Ankaralıların susuzluk sıkıntısı yaşaması; seçimler sürecinde MHP’liler tarafından dillendirilen' 'Ankara'ya Ankaralı Başkan yakışır'' sloganının Ankaralı seçmende karşılık bulması ve hepsinden daha önemlisi de MHP teşkilatlarının seçimi kazanmak adına canla başla büyük gayret göstermesi bu oy artışını sağlayan önemli etkenlerdi.

Mansur Yavaş önceki dönem sahip olduğu bu avantajları bu dönem yanında göremeyeceği gibi adaylığı CHP Ankara teşkilatının seçim çalışma performansını da yavaşlatacağı bir gerçektir.

Buna rağmen Mansur Yavaş, CHP nın bir önceki seçimlerde aldığı oylarına Ankaralı bir belediye başkanı görmek isteyen hemşerilerinden 2-3 puan ilave oy katkı sağlayabileceği inancındayım.

2009 Mahalli seçimlerinde Ak Partinin Sincan'da yanlış bir aday belirlemesi bunun karşılığında MHP’nin Sincan kamuoyunun tanıdığı Ankara kökenli bir adayla seçime girmesi MHP’nin 2007 Milletvekili seçimlerinde aldığı yüzde 14 civarındaki oyunu yüzde 35.6’lara çıkarma şansı sağlamıştı.

Sonrasında yapılan 2011 Milletvekili seçimlerinde MHP’nin oylarının tekrar yüzde 15,4’lere düştüğü görülmektedir.

2009 mahalli seçimlerde önemli bir oy kaybına uğrayarak yüzde 49,7 ile seçim kazanan Ak Partinin bu seçimde bu oyun altında oy alması için herhangi bir neden göremiyorum. Sincan kamuoyunda Hasan Altın ve Mustafa Tuna ile ilgili her ikisinin de a sosyal oldukları, halkın arasında pek görülmedikleri gibi olumsuzlukların yanı sıra önemli hizmetler yaptıkları ve şaibelerinin bulunmadığı yönünde de olumlu kanaatler var.

Önümüzdeki mahalli seçimde Sincan belediye ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarında bir yönetim değişimi olmayacak her ikisi de Ak Partide kalacaktır.

Mansur Yavaş ve Hasan Altının aday oldukları partilerinin 2009 yılında yapılan mahalli seçiminde aldıkları oy oranının altında oy almaları halinde bu onların siyasi hayatlarının bittiği anlamına gelecektir.

İĞNE

Ülkemizde bir dönem sağcı ve solcu vardı
Komünistler, faşistler çok öcü adamlardı
Şimdi sıfır problem, aday alıp verirler
Nefretler çöpe gitti onları sevgi sardı

Tüm yazarlar için tıklayın

1024
Bu Haber için yorum yapabilirsiniz 04.10.2015 13:31:19 54.226.232.233
Yorumlar()
sanem / ankara
31.12.2013 10:57:49
ben sizin yazınızın bir çok kısmına katılmıyorum çünkü mhp sincanda seçimi alacaktır çünkü mustafa tuna ve hasan altın kıyaslandığında ve son zamanlarda gündemde olan yolsuzluklar göz önüne alındığında akp nin oy kaybı yaşayacağı ortadadır.
Tüm yorumlar için tıklayın ()