ETİMESGUT VE YEREL SEÇİMLER
24.10.2013 13:20:27

ETİMESGUT VE YEREL SEÇİMLER
Her ne kadar aktif siyasetin içerisinde bulunmasam da aralıksız 16 yıl boyunca sürdürdüğüm Belediyedeki müdürlük görevim vesilesiyle Etimesgut siyasetini en yakın tribünden izleme imkanını bulmuştum. Bu görevim süresince “dört” değişik siyasi ekip ve “dört” ayrı Belediye başkanıyla çalışma imkânı bulmuştum. Bu dönemlerle ilgili kitap yazacak çapta bilgi, birikim ve dokümanlara sahip olduğuma inanıyorum.
Gözlemlediğim kadarıyla, Etimesgut siyaseti hiçbir zaman düz ve istikrarlı bir çizgi izlemedi. Çoğu zaman Türkiye genel siyaseti doğrultusunda yön değiştirdi. Etimesgut’ta siyasi zemin her zaman kaygandı. Belediye seçimleri, genellikle bazı siyasi partiler arasında at başı sürdürüldü, kıl payı kazanıldı veya kaybedildi.

1990’daki ilk seçimler “ANAP” ve “MÇP” arasında geçti. ANAP seçimi kıl payıyla kazandı. Meclis çoğunluğu MÇP’de kalırken başkanlığı ANAP’ın adayı Ramazan TOSUN almıştı.

1994 seçimlerinde Türkiye genelinde “Refah Partisi”rüzgarı vardı. Bu seçimi, RP’nin adayı Yalçın BEYAZ kazandı.

1999 seçimleri, oldukça çekişmeli geçti. Ülke genelinde ise MHP rüzgârı esiyordu. Bu sefer ipi göğüsleyen, MHP’li Enver DEMİREL oldu.

2004 seçimlerine gelindiğinde, rüzgâr AK Parti yelkenlerini şişirmekte idi. 2002’de ansızın çıkan bu rüzgâr, siyaset arenasını alt üst etmiş, Türkiye siyasetini yeniden dizayn etmişti. 2004 mahalli seçimleri işte bu atmosferde gerçekleşti. Bu seçimde de Etimesgut halkı, rüzgâra göre tavır aldı. Adayının zayıflığına, yeteri kadar tanınmamasına rağmen tercihini AK Parti’den yana kullandı ve AK Parti adayı Serhat Kemal Yılmaz’ı başkan seçti. Bu seçimdeki yanlış aday, bir sonraki seçimin riske girmesine ve kaybedilmesine de sebep oldu.

2009 seçimleri de kıran kıranaydı, çekişmeliydi. AK Parti, ülke genelinde en güçlü olduğu bir süreçte Etimesgut seçimini kaybetti. Bunun sebebi, AK Parti’nin yanlış aday üzerinde ısrar etmesiydi. “Tarih tekerrürden ibarettir.” denir ya, bu seçimde gerçekten ” tarih tekerrür” etti. 1990 seçimlerinin aksine, bu kez de başkanlık MHP’de, meclis çoğunluğu ise AK Parti’de kaldı.

Bu panoramayı çizmekteki maksadımız, elbette ki boşuna değil. Tarihten ibret alınması ve tekerrürüne fırsat verilmemesi içindir. “Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz ” denilmiştir. Partiler yola çıktıkları adayları seçerken kılı kırk yarmaları, sadece girdiği seçimi değil, gelecek seçimleri de dikkate almaları gerekir.

Etimesgut’ta seçim kazanarak iktidar koltuğuna oturan siyasi ekiplerin ve Belediye başkanlarının sevap ve günah galerilerini açmak, yaptıkları, yapmadıkları veya yapamadıklarını ortaya sermek başka bir yazı konusu. Bu yazımızı önümüzdeki seçimlerin ilçemiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı ve uğurlu olması ve seçime katılacak parti ve adaylarına başarı temennisi ile bitirelim.

Allah’a emanet olunuz.

Tüm yazarlar için tıklayın

1282
Bu Haber için yorum yapabilirsiniz 07.10.2015 19:51:21 54.91.54.208
Yorumlar()
okuyucu / Etimesgut
07.12.2013 10:26:18
Yazınız aylardır aynı
aydın / etimesgut
26.10.2013 11:03:51
Ertuğrul bey maşallah derken sanki bunları bilmeyen mi var. bu kaybetti bu kazandı demekle halkı ve siyasileri aydınlatmış tercihlerini kolaylaştırmış yada stratejik yakın orta ve uzak ölçekli bir görüş mü bildirmiş ... yazar mı yazar işte
ERTUĞRUL OĞUZ / ETİMESGUT
25.10.2013 13:41:16
VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER. MAŞAALLAH ETİMESGUT'UN YEREL SİYASETİNİN TARİHİNİ ÇOK İYİ BİLİYORSUNUZ. ETİMESGUT KİTABINIDA SİZ HAZIRLAMIŞTINIZ DEĞİL Mİ? SELAM VE SAYGILARIMLA...
Tüm yorumlar için tıklayın ()